Szkoła Fotografii Fine-Print-Photo

We współpracy z Urzędem Gminy w Drawsku organizujemy Szkołę Fotografii - cykl zajęć i warsztatów fotograficznych. Tematyka spotkań została dobrana w taki sposób, aby dawały one pełne podstawy praktyczne oraz dostarczyły wiadomości, umiejętności, a także impulsy dla indywidualnego rozwoju każdego z uczestników. Szczególny nacisk położymy na obszary działalności fotograficznej nieobjęte programami tradycyjnego szkolnictwa fotograficznego.

Program planowanych spotkań obejmuje wykłady, ćwiczenia, zajęcia plenerowe oraz zajęcia w studio. Zajmować się będziemy zarówno warsztatem klasycznym, jak sekretami ciemni cyfrowej. Pokażemy, jak fotografować, jak wykonywać perfekcyjne odbitki, jak przygotowywać prezentacje, portfolia i wystawy, jak funkcjonować w otoczeniu biznesowym, jak prowadzić projekty fotograficzne oraz jak współpracować z przemysłem poligraficznym. Zademonstrujemy, jak zbudować profesjonalny proces skanowania, cyfrowego przetwarzania i reprodukcji fotografii. Powiemy także o wymaganiach rynku galeryjnego, aukcyjnego, kolekcjonerskiego i muzealnego. W razie zainteresowania możemy zorganizować praktyczne zajęcia z przeżywających renesans starych technik fotograficznych.

Każde ze spotkań będzie miało określoną tematykę, co oczywiście nie wyklucza pytań i rozmów na inne tematy związane z fotografią - wszyscy prowadzący to osoby dysponujące dużą wiedzą i doświadczeniem w obszarze szeroko pojętej fotografii. Zajęcia Szkoły Fotografii odbywać się będą w wielokrotnie wypróbowanym ośrodku fundacji Agape w Marylinie - wsi leżącej niemal dokładnie w środku Puszczy Noteckiej. Lokalizacja ta gwarantuje spokój i skupienie. Dla zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania konsultacji powarsztatowych z osobami prowadzącymi także w innych miejscach w kraju.

Owocem współpracy Fine-Print-Photo z Urzędem Gminy w Drawsku jest również Szkółka Fotografii - seria zajęć dla dzieci i młodzieży. Nabór do Szkółki na sezon wiosenny 2008 został zakończony.


Zapraszamy na wernisaż wystawy (PDF)

Wystawa 3 × FOTOGRAFIE składa się z 3 powiązanych tematycznie cykli:

Pretekstem do podjęcia działań fotograficznych były okrągłe jubileusze istnienia dwóch miejscowości w gminie Drawsko. W majowym plenerze wzięli udział: Sławoj Dubiel, Maciej Kuszela, Marian Łazarski oraz Sławomir Tobis. Wystawa przedstawia różne spojrzenia na tzw. lokalną rzeczywistość: zarówno ściśle dokumentalne, jak i te zdecydowanie wykraczające poza ramy dokumentalizmu, prezentujące wyrafinowaną estetykę i pozwalające na refleksję o ogólniejszym charakterze. Różnorodności spojrzeń sprzyja zróżnicowana technologia: od tradycyjnej kamery wielkoformatowej poprzez średni format do technologii cyfrowych. Uczestnicy Szkółki Fotografii - gimnazjaliści z Drawska - pokazują swoje strony rodzinne w nierzadko zaskakujący sposób i jednocześnie imponują opanowaniem niełatwych technicznych aspektów fotografii, a w cyklu „Pęckowo wczoraj i dziś” stare fotografie miejscowości zostały skonfrontowane z fotografiami wykonanymi współcześnie.

Wystawie 3 × FOTOGRAFIE towarzyszy niskonakładowy album pod identycznym tytułem.

Otwarcie wystawy odbędzie się w sali w Pęckowie w niedzielę, 20 lipca 2008, o godzinie 16.
Specjalnym gościem wernisażu będzie Stanisław J. Woś, który podzieli się swoimi refleksjami na temat fotografii domu.

Wystawa inauguruje działalność Galerii Nadnoteckiej, a jej kuratorem jest Sławomir Tobis.